Pożyczki pozabankowe w Polsce nigdy nie osiągnęły tak wysokiej popularności jak innych krajach europejskich. Choć zadłużamy się niemal na potęgę, zdecydowana większość kredytobiorców do klienci sektora bankowego. Stan ten wynika z nieufności w stosunku do pożyczkodawców, których produkty kojarzą się konsumentom przede wszystkim z zawożonymi kosztami obsługi. Ustawa antylichwiarska wprawdzie znacząco obniżyła te kwoty, nadal jednak jesteśmy wobec rynku usług pozabankowych wstrzemięźliwi i uciekamy się do innych sposobów na zdobycie potrzebnej gotówki.
Banki – instytucje zaufania publicznego
Funkcjonowanie instytucji bankowych opiera się na przyjmowaniu depozytów, które stanowią źródło pieniędzy do udzielania kredytów i pożyczek. Wszystkie działania określone są przepisami prawnymi i tylko bank, zgodnie z Prawem bankowym, może przyjmować wkłady pieniężne. Te zaś posłużą do realizacji innych transakcji i wykonywaniu innych określonych czynności. Instytucje bankowe muszą zatem dbać o swój wizerunek by stać się w oczach klientów wiarygodnymi podmiotami prawnymi.
Wkraczanie na rynek usług online
Pożyczka na dowód była niegdyś najszybszym sposobem na uzyskanie niezbędnej gotówki. Produkt ten pozwalał na ubieganie się o wybraną kwotę często za pośrednictwem telefonu, później drogą internetową, niemal bez formalności. Fakt ten ośmielił wiele instytucji pozabankowych by podniosły koszty obsługi pożyczek. Klienci preferowali szybki przelew online względem wizyty w oddziale banku. Banki zaś przeszły na tryb prowadzenia działalności przez internet z pewnym opóźnieniem, a innowacje te wprowadzano stopniowo. Dzisiaj, o kredyt gotówkowy możemy ubiegać się z dowolnego miejsca przez internet. W wielu przypadkach wymagane są jedynie dane z dowodu osobistego, banki zaś weryfikują klientów w bazach bez konieczności przedkładania dodatkowych zaświadczeń o dochodach.
Pożyczki bez baz stają się mitem?
Sprawdzanie konsumentów w BIK i BIG jest podstawowym działaniem instytucji bankowych. Weryfikują w ten sposób zdolność kredytową potencjalnych klientów niwelując przy tym ryzyko, jakie ponosiłyby, gdyby pożyczkobiorca nie wywiązał się z umowy kredytowej. Dlatego osoby z niekorzystnym wpisem do BIK czy którejś z bas BIG poszukują rozwiązań poza sektorem bankowym. Hasła chwilówki bez BIK czy pożyczki bez sprawdzania baz trafiają do nich i bardzo szybko decydując się na złożenie wniosku przez internet. Jak się jednak okazuje, firmy pożyczkowe mają obowiązek potwierdzenia zdolności kredytowej klienta, co czynią podczas analizy baz gospodarczych. Odchodzą zatem od udzielania zobowiązań finansowych bez wglądu do BIK czy BIG.
Zdolność kredytowa faktem
Przymus weryfikacji zdolności kredytowej nakazywany przez ustawę o kredycie konsumenckim wyklucza udzielanie pożyczek dla osób bezrobotnych, zadłużonych z komornikiem czy po prostu nie posiadających środków na spłatę zobowiązania finansowego. Obecnie każda instytucja pozabankowa, z wyjątkiem tych udzielających kredyty z zabezpieczeniem czy żyrantem, musi poddać potwierdzić fakt, czy dany klient ma możliwość do spłaty pożyczki zgodnie z ustanowionym wcześniej terminem. Podobnie jak banki, pożyczkodawcy pozabankowi czynią to weryfikując bazy BIK i BIG. Wprawdzie nie wymagają często zaświadczeń o dochodach lecz każdy aplikujący o zobowiązanie winien umieścić informacje o swojej sytuacji finansowej we wniosku o pożyczkę.