Na rynku poradników książkowych pojawiła się nowa pozycja kierowana do nowoczesnego pożyczkobiorcy zainteresowanego również rynkiem mikropożyczek. „Dekalog Świadomego Pożyczania” – bo taki nosi tytuł – poświęcony jest zagadnieniom finansowym, przede wszystkim skupiając się na tematyce pożyczek i kredytów. Premiera poradnika była przewidziana na 30 grudnia 2014 roku – w styczniu książka pojawiła się w księgarniach.
Trochę o autorze pozycji…
Książkę napisał Rafał Tomkiewicz – specjalista związany z rynkiem pożyczkowym i finansowym w Polsce od 14 lat. Autor pełnił wiele funkcji doradczych i typowo menedżerskich w największych instytucjach finansowych. Dodatkowo jest autorem kilkudziesięciu pomniejszych poradników i artykułów o tematyce bankowości detalicznej. W 2012 roku założył spółkę akcyjną z środków pieniężnych z funduszu inwestycyjnego AER Finance dla projektu „wirtualny doradca finansowy”.
Co znajdziemy w poradniku?

Przede wszystkim w poradniku znajdziemy praktyczne porady na temat rozsądnego korzystania z kredytów konsumenckich i prostych pożyczek. Autor proponuje również sprawdzone rozwiązania na temat zarządzania domowym budżetem.
Kredo poradnika to przede wszystkim umiejętność zachowania zdrowego rozsądku oraz czytania całych umów pożyczek oraz kredytów, nawet ustępów pisanych najmniejszym drukiem.
Dekalog napisany jest prostym językiem, który z pewnością trafi do każdego potencjalnego czytelnika. Oprócz funkcji szerzącej wiedzę w społeczeństwie, spełnia również funkcję typowo „poradnikową” przedstawiając gotowe rozwiązania oraz sposoby radzenia sobie w wybranych sytuacjach.
Czy to na pewno przyda się Polakom?
Z pewnością tak. Właśnie takiej pozycji brakowało na polskim rynku literackim. Na razie świadomość na temat pożyczek i kredytów rozpowszechniana oraz krzewiona jest tylko dzięki licznym portalom internetowym zajmującym się tym zagadnieniem.
Badania Millward Brown przeprowadzane na zlecenie Fundacji Kronenberga oraz Biura Informacji Kredytowej jasno pokazują, że ponad 39 proc. Polaków ocenia swoją wiedzę z zakresu finansowego, jako słabą. Kolejne 43 proc. Polaków ocenia ją, jako średnią. Problemem jest również rozumienie popularnych terminów sektora finansowego, takich jak: RRSO, scoring czy historia kredytowa. Większość osób nie potrafi ich zdefiniować w poprawny i rzetelny sposób. Bardziej znane terminy to „zdolność kredytowa” i „wiarygodność finansowa” – rozwinięcie tych skrótów nie jest problemem dla 62 proc. ankietowanych.
Publikacja ta ważna jest również dlatego, że pomoże pożyczkobiorcom w rzetelnym wyborze kredytu lub pożyczki. Dzięki temu będzie można w przyszłości zaradzić problemom, z którymi teraz spotykają się „frankowicze” czy osoby padające ofiarami nierzetelnych firm pożyczkowych czy działających na granicy prawa SKOK-ów.
Opinia Związku Firm Pożyczkowych
Patronem publikacji został Związek Firm Pożyczkowych, który w pełni popiera inicjatywę oraz treści zawarte w podręczniku. Dzięki tej publikacji wiedza na temat rynku mikropożyczek wśród Polaków z pewnością wzrośnie – jak firmy członkowskie mają nadzieję – w pozytywnym i dobrym kierunku. Zmiana złego wizerunku większości parabanków na pozytywny będzie oddziaływała na cały rynek zwiększając jego udziały w sektorze finansowym Polski.
„Dekalog Świadomego Pożyczania” w księgarniach
W okładce miękkiej książka kosztuje obecnie ok. 30 zł, natomiast w przypadku chęci zakupu e-booka zapłacimy ok. 18 zł. Poradnik ma 80 stron i został wydany nakładem Wydawnictwa Poligraf.