Czym jest bitcoin?

Bitcoin to kryptowaluta czyli internetowa waluta zdecentralizowana nie zależna od jakichkolwiek banków, rządu czy innych instytucji państwowych. Została wprowadzona do obiegu w roku 2009 i skonstruowana tak by można ją było rozprowadzać między węzłami sieci peer to peer z dowolnego miejsca na świecie. Do dziś nie wiadomo kto tak naprawdę stoi za stworzeniem kryptowaluty choć za jej “ojca” podaje się australijski biznesmen Craig Steven Wright. Określa się ją mianem waluty bez granic, gdyż można nią operwoać za pośrednictwem internetu z pominięciem banków i pośredników finansowych. W ten sposób nie musimy uiszczać kosztownych prowizji i dodatkowych narzuconych przez różne instytucje opłat.

Jak działa Bitcoin

Działanie kryptowaluty opiera się na transferze kwot pomiędzy rachunkami publicznymi z wykorzystaniem tzw. kryptografii klucza publicznego. To ostatnie zjawisko, zwane także kryptografią asymetryczną, która posługuje się dwoma lub więcej zestawami kluczy do wykonywania czynności kryptograficznych. Jeden z nich może być udostępniony publicznie (zabezpieczony kryptosystemem). Bitcoin jest więc walutą, która cechuje się otwartym kodem źródłowym, do którego dostęp może mieć każdy.

Mężczyzna trzyma w dłoni monetę bitcoin
Bitcoin działa w sieci peer to peer jako niezależna waluta utworzona przez ludzi i im służąca

Osoby, które chcą posługiwać się walutą winny posiadać dowolną liczbę par kluczy kryptograficznych. Generowane z nich adresy za pomocą specjalnej funkcji skrótu, są jednocześnie miejscem źródłowym i docelowym dla wszelkich płatności. Przy czym adres bitcoinowe są anonimowe i mają postać ciągłych tekstów składających się z 34 znaków, zarówno z liter jak i liczb. By zrealizować za pomocą kryptowaluty jakaś transakcję, właściciel bitmonet rezygnuje z ich posiadania poprzez dodatnie do nich klucza publicznego a dodatkowo własnego prywatnego klucza. O dokonanych zmianach informuje pozostałych użytkowników w sieci peer to peer.

Główne zalety posługiwania się kryptowlutą bitcoin

Osoby zaangażowane w temat bitcoina wymieniają wiele zalet posługiwania się kryptowalutą, do najważniejszych należą:

  • anoanimowść transkacji dzięki posługiwaniu się własnym adresem bitcoinowym
  • zwykle brak prowizji za dokonane transkacje
  • nie trzeba angażować żadnych pośrednich finansowych, którzy byliby dodatkowo opłacani
  • transakcje przeprowadzona bardzo szybko z dowolnego miejsca na świecie
  • wysoki poziom bezpieczeństwa