Co warto wiedzieć o Biurze Informacji kredytowej

Często można spotkać się z hasłem „pożyczki bez BIK”, jednakże niewiele osób dokładnie wie co oznacza ten okryty złą sławą skrót.

BIK – co to takiego?
BIK to skrót składający się z pierwszych liter Biura Informacji Kredytowej. Jest to instytucja zbierająca dane o wszystkich klientach banków oraz niektórych innych instytucji finansowych, którzy biorą pożyczki i kredyty.Poza danymi kredytobiorców w bazie danych BIK istnieje również specjalna lista dłużników, na której pojawiają się nazwiska nierzetelnych płatników. Na liście dłużników poza klientami banków pojawiają się również osoby nieopłacające w terminie czynszu czy nie spłacające rat za zakupiony sprzęt itp.

Co jeśli znajdę się na liście dłużników BIK?

Osoby znajdujące się na liście dłużników mogą mieć spore problemy z uzyskaniem pożyczek i kredytów w banku czy z zakupami na raty. Również firmy telekomunikacyjne mogą odmówić podpisania umowy na abonament telefoniczny.

Dlaczego nie mogę uzyskać kredytu będąc na liście BIK?

BIK logo
BIK to skrót od Biuro Informacji Kredytowej

Każda instytucja finansowa pożyczająca pieniądze w celu zmniejszenia ryzyka niewypłacalności pożyczkobiorcy sprawdza jego historię kredytową. Dzięki informacjom znajdującym się w bazie BIK, pożyczkodawca może zorientować się czy potencjalny klient jest wypłacalny oraz jak w przeszłości spłacał swoje wierzytelności. Jeśli okazuje się, że osoba składająca wniosek o pożyczkę lub kredyt znajduje się na liście dłużników, wtedy wiele instytucji finansowych uznaje ją za niewiarygodną i udziela negatywnej odpowiedzi na wniosek o pożyczkę.

Pożyczka bez BIK – co to takiego?

Osoby, które znajdują się na liście dłużników Biura Informacji Kredytowej mają bardzo mocno ograniczony dostęp do pożyczek, kredytów i zakupów ratalnych. Pomocną dłoń do tych osób wyciągają firmy pożyczkowe oferujące pożyczki bez BIK. W praktyce oznacza to, że tego rodzaju instytucje finansowe decydują się na duże ryzyko pożyczając pieniądze osobom, które nie spłacały w terminie wcześniejszych wierzytelności. Oczywiście większe ryzyko wiąże się z większym oprocentowaniem pożyczki. Tym samym firmy udzielające pożyczek bez weryfikacji klienta w bazie dłużników BIK pobierają znacznie wyższe opłaty za pożyczone pieniądze, sięgające niekiedy nawet kilku tysięcy procent w skali roku.

Czy można usunąć swoje nazwisko z listy dłużników BIK?

Nierzetelny płatnik pozostaje na liście BIK nawet po spłaceniu swojego zadłużenia. Dopiero po pięciu latach od momentu uregulowania wszystkich należności można liczyć na usunięcie nazwiska z listy dłużników. Istnieje również możliwość wcześniejszego usunięcia z listy na wniosek byłego dłużnika. Warto jednak wiedzieć, że odpowiedź na taką prośbę może być odmowna, z czym należy się również liczyć.

2 thoughts on “Co warto wiedzieć o Biurze Informacji kredytowej

  1. Chyba dobrze, że istnieje taka instytucja. Nie mniej jednak jest ona pewnie znienawidzi-ana przez osoby znajdujące się na liście dłużników. Myślę, że najczęściej na takiej liście znajdują się osoby rzeczywiście w złej sytuacji finansowej lub po jakiś wypadkach w rodzinie, kiedy trzeba nagle zainwestować pieniądze i decydować między ratą a zdrowiem danej osoby. Uważam, że to także powinno być sprawdzane i uwzględniane przy liście dłużników. Nie wszyscy to oszuści i kombinatorzy.

  2. Uważam, że to duży plus, że istnieje taka instytucja jak Biuro Informacji Kredytowej. Przynajmniej dzięki temu kredyty otrzymują tylko osoby, które rzeczywiście są w stanie spłacać ten kredyt i w jakiś sposób ich na to stać. Trzeba umieć rozporządzać pieniędzmi, żeby brać jakikolwiek kredyt, bo później mogą pojawić się problemy w spłacie i niestety znaleźć się na liście dłużników.

Comments are closed.