Mając wolne środki finansowe, można przeznaczyć je na różne cele, na przykład inwestując je w atrakcyjny produkt finansowy. Nieoceniona jest tu odpowiednia porada finansowa, którą może udzielić doradca inwestycyjny. Co warto wiedzieć na jego temat?
Doradca inwestycyjny – jak może pomóc?
Doradcy są potrzebni na różnych etapach życia, by efektywnie pomagali poradzić sobie z wieloma wyzwaniami. Dobrze zawsze mieć do nich dostęp, żeby uzyskać niezbędną pomoc. Ma to szczególnie znaczenie, gdy mowa o pieniądzach i inwestowaniu. Jeśli bowiem mamy zainwestować w konkretny produkt finansowy, musimy mieć perspektywę pomnożenia zysków. Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe, na co wpływa wiele czynników, lecz ni mniej, ni więcej, doradca inwestycyjny musi w tej sytuacji wskazać najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę ryzyko inwestycyjne i spodziewany zwrot z inwestycji. Jego rola jest więc tu nie do przecenienia, dlatego zamierzając pomnażać środki, koniecznie pomyślmy o takiej współpracy!
Certyfikowany broker – jaką musi mieć wiedzę?
Głównym zadaniem doradcy inwestycyjnego jest wskazanie, w jakie instrumenty najkorzystniej zainwestować środki finansowe, aby uzyskać profity w postaci największych zysków. Nie rzucają słów na wiatr, mają duże doświadczenie na rynku finansowym, zatrudnieni są przez banki, biura maklerskie czy fundusze inwestycyjne. Profesjonalny doradca finansowy zatrudniony w jednej z takich instytucji, jak Saxo broker, dysponuje szeroką wiedzą na temat inwestowania i lokowania środków finansowych w różne produkty finansowe. A wszystko to po to, aby zwrot z inwestycji był jak najwyższy. Żeby mógł świadczyć takie usługi, powinien pozytywnie zdać egzamin przeprowadzany przez Komisję Nadzoru Finansowego, podczas którego sprawdzana jest wiedza kandydata na temat rynku inwestycyjnego. Egzamin nie jest formalnością, ma dość duży stopień trudności, a wiele osób musi przystępować do niego wiele razy. To tylko pokazuje, że certyfikowany doradca inwestycyjny nie jest osobą przypadkową, ale doskonale się zna na tej tematyce.
Używane czasem określenie “sito egzaminacyjne” pasuje tu jak ulał, gdyż opisywany egzamin składa się aż z trzech etapów. Żeby go zaliczyć poza wiedzą na temat rynków finansowych, należy też znać się na prawie, rachunkowości, matematyce, statystyce, ekonomii itp. Podczas pierwszego etapu kandydat uzupełnia test. Liczba pytań jest pokaźna, bo jest ich aż 110. Kolejne dwa etapy są pisemne, zdaje się je przed komisją KNF.
Gdzie znaleźć doradcę inwestycyjnego?
Jeśli chcemy rozpocząć współpracę z takim specjalistą, powinniśmy poszukać odpowiedniego kandydata na liście doradców inwestycyjnych w KNF. Tylko wtedy mamy pewność, że taka osoba rzeczywiście zdała stosowny egzamin i zapewnia niezbędną wiedzę oraz doświadczenie. Wybierając doradcę, warto porównać ze sobą oferty osób świadczących takie usługi, oceniając nie tylko jego kompetencje, ale i zakres pomocy. Oczywiście istotny jest tu też cennik usług. W tym kontekście sprawdźmy, czy doradca pobiera jednorazowo opłatę, czy może dostępna jest stała obsługa i płatność co jakiś czas, na przykład co miesiąc. Dość częstą praktyką jest pobieranie prowizji od wypracowanego zysku.
Za sprawą coraz bardziej restrykcyjnych regulacji i certyfikacji możemy być pewni, że wybrany przez nas doradca inwestycyjny to nie osoba przypadkowa, ale taka, która rzeczywiście pomoże nam mądrze i efektywnie działać na rynku inwestycyjnym.