Branża pożyczkowa pod lupą, jest trzecia wersja ustawy antylichwiarskiej

Od wprowadzenia pierwszych zmian w Ustawie antylichwiarskiej minęły ponad trzy lata. W tym czasie pojawiły się kolejne projekty mające na celu zaostrzenie przepisów dotyczących udzielania zobowiązań finansowych przez instytucje pozabankowe. Ministerstwo Sprawiedliwości dąży do jak tego by konsumenci czuli się chronieni przez prawo gdy korzystają z usług parabanków. Kolejna, trzecia wersja mającej wejść w życie Ustawy antylichwiarskiej, która ma za zadanie zabezpieczyć Polaków przed nieuczciwymi pożyczkodawcami.

Ustawa antylichwiarska 2016 – co się zmieniło

Wcielona w życie ustawa o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym czyli popularna “anty lichwa” spowodowała istotne zmiany w branży usług pozabankowych. Jej głównym założeniem było obniżenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych obsługi pożyczek. Wprowadzone limity ograniczające wysokość prowizji i innych opłat przyczyniły się do obniżenia oprocentowania pożyczek pozabankowych. Natomiast konieczność podawania wszystkich kosztów, jakie ponosi dany pożyczkobiorca rozwiała wątpliwości dotyczące rzeczywistych cen produktów z sektora niebankowego. Antylichwa zredukowała liczbę instytucji pożyczkowych, spośród których przetrwały tylko te, które mogły się dostosować do zmian. Choć koszty obsługi chwilówek i kredytów strefy parabankowej nadal są wygórowane, nie budzą tak wielu kontrowersji i przestały być ustalane samowolnie.

Trzeci projekt ustawy antylichwiarskiej

młotek sędziowskiPrace na kolejnymi zmianami ustawy antylichwiarskiej nie ustają bowiem pomysły Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące ponownego obniżenia maksymalnych kosztów pożyczek pozabankowych wzbudziły sprzeciw ów branży finansowej. Jak powszechnie wiadomo, instytucje pozabankowe ponoszą znacznie wyższe ryzyko kredytowe świadcząc zobowiązania finansowe niedoszłym klientom banków. Finansuje je zaś z własnego kapitału, dlatego każda obniżka cen za te produkty skutkuje znacznymi stratami i może doprowadzić do wykluczenia z rynku usług pozabankowych wielu firm. Wobec kontrowersji, jakie wywołała korekta antylichwy, zaistniała potrzeba złagodzenia zmian, jakie ma ona nieść.

Jak podaje dziennik Puls Biznesu trzecia wersja ustawy antylichwiarskiej wydłuża okres pomiędzy publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie do 3 miesięcy. Ponadto pożyczkodawca nie będą zobligowani do wyłuszczenia w reklamach swoich produktów, w jaki sposób wyliczyli oni koszty pożyczek ale konieczna będzie weryfikacja potencjalnych klientów przynajmniej w jednej bazie gospodarczej lub w BIK. Najważniejszą jednak zmiana ma być kontrola instytucji pozabankowych przez KNF, choć ta wyraża niezadowolenie wobec tak postawionej sprawy.

W dalszym ciągu jednak pracę nad nowelizacją ustawy trwają, o tym co ostatecznie przyniosą dowiemy się jeszcze w tym roku.