Bankowy kredyt bez zaświadczeń – czy to możliwe?

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że, aby otrzymać pieniądze w banku konieczne są zaświadczenia o dochodach. Dlatego też wiele osób, które nie mogą dostarczyć dokumentów potwierdzających ich zatrudnienie kierują swoje kroki do firm pożyczkowych. Jak się jednak okazuje, również banki udzielają kredytów bez zaświadczeń.

Zamiast zaświadczenie –oświadczenie

uścisk dłoni
Czy wystarczy tylko oświadczenie by otrzymać pożyczkę?

W bankach, które decydują się na udzielanie kredytów bez zaświadczeń o zarobkach, najczęściej wymagane jest spisanie oświadczenia o swoich dochodach. Na tej podstawie banki określają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Bywa jednak, że poza oświadczeniem bank może prosić o dodatkowe dokumenty potwierdzające dochody takie jak zeznanie podatkowe PIT za ostatni okres rozliczeniowy albo wyciąg z konta bankowego. Osoby wykonujące wolny zawód, w przypadku, których ciężko jest określić wysokość uzyskiwanych dochodów, są niekiedy proszone o przedstawienie dowodu wykonywania swojego zawodu np. dyplomu ukończenia studiów na wybranym kierunku czy licencję. Na tej podstawie pracownik banku w przybliżeniu określa zdolność kredytową klienta.

Kredyt bez zaświadczeń – na gorszych warunkach

Brak zaświadczenia o stałych dochodach wiąże się z większym ryzykiem dla kredytodawcy, tym samym należy się liczyć z wyższym oprocentowaniem kredytu, większą prowizją lub niższą kwotą kredytową. Niekiedy banki wymagają również od klientów dodatkowych zabezpieczeń np. w formie ubezpieczenia kredytu.

Bez zaświadczeń – kredyt czy pożyczka

Jeśli decydujesz się na pożyczenie pieniędzy bez zaświadczeń możesz wybrać się po nie do banku lub do firmy pożyczkowej. Wybierając spośród tych możliwości powinieneś bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami ofert obu tych instytucji, a następnie wybrać optymalną dla siebie. Warto pamiętać, że podczas wyboru pożyczkodawcy należy brać uwagę nie tylko na brak zaświadczeń, ale również na inne cechy takie jak: wysokość oprocentowania, wysokość możliwego zadłużenia, czas spłaty czy możliwość przedłużenia okresu spłaty. Warto również zwrócić uwagę na wszelkie koszty związane z zadłużeniem.