Bankowość w Polsce 2017

Sektor bankowy jest jednym z tych, które w Polsce rozwijają się najprężniej. Wpływ na to ma wzrost zaufania polskich klientów do instytucji bankowych oraz wzrost świadomości w zakresie konieczności sprawnego zarządzania swoimi finansami. Sprawdź, jak działają banki w Polsce już teraz.

Klienci banków

W 2017 roku banki działające na terenie naszego kraju, obsługują łącznie już 48 milionów klientów. W większości są to klienci detaliczni.

Warto zaznaczyć, że praktycznie każdy bank odnotowywał kwartalnie przypływ nowych klientów i to aż o kilka tysięcy jednostek. Ci najczęściej zainteresowani byli zakładaniem kont – ogromną popularnością cieszy się między innymi konto oszczędnościowe. Coraz więcej jest także udzielanych kredytów hipotecznych.

Konto oszczędnościowe i konto ROR

W 2017 roku banki prowadzą łącznie już 31 milionów rachunków ROR, czyli podstawowych kont bankowych. Na drugim miejscu plasuje się konto oszczędnościowe. Widać wyraźnie, że zmieniają się tendencje Polaków względem zgromadzenia nadwyżek pieniędzy. Teraz „zaskórniaki” trzymamy nie w domowej skarbonce, ale w bankach.

bankomat

W każdym kwartale tego roku wszystkie banki odnotowały wzrost nowo otwieranych rachunków. Wszystko dlatego, że ich oferty są dla ostatecznych klientów coraz bardziej korzystne. Większość banków oferuje teraz zupełnie darmowe prowadzenie rachunków. Również konto oszczędnościowe można dzisiaj prowadzić bezpłatnie.

Karty kredytowe

Polacy posiadają łącznie ponad 6 milionów kart kredytowych. Ten produkt staje się jednak coraz mniej popularny. Wszystkie banki w każdym kwartale roku odnotowały spadek ilości zakładanych kart kredytowych. Porównując z rokiem poprzednim, każda z instytucji bankowych wydała o jakieś 50 tysięcy mniej tego rodzaju kart.

Wynikać to może z coraz większych oszczędności na kontach Polaków. Społeczeństwo polskie się wzbogaca i nie musimy tak często posiłkować się zewnętrznym wsparciem finansowym. Karty kredytowe są nie tylko zakładane w coraz mniejszej ilości, ale również coraz częściej całkowicie spłacane i zamykane.

Bankowość mobilna

Już 15 milionów klientów banków korzysta z bankowości internetowa. Polska jest pionierem, jeśli pod uwagę weźmiemy zainteresowanie innowacyjnymi rozwiązaniami. W całej Europie nie ma kraju, którego mieszkańcy przyjęliby bankowość mobilną z tak dużą aprobatą.

Warto również zaznaczyć, że czynnie z platformy internetowej przypisanej do rachunku bankowego korzysta 15 milionów Polaków, ale dostęp do takowej posiada nawet dwa razy więcej mieszkańców naszego kraju. Co ciekawe, coraz więcej osób deklaruje, że zacznie wdrażać bankowość online w kwestiach zarządzania własnymi środkami.

Tradycyjne oddziały banków

Właśnie bankowość internetowa sprawia, że coraz mniejszą popularnością cieszą się dzisiaj tradycyjne oddziały banków. Konto oszczędnościowe, konto ROR czy lokatę można założyć dzisiaj bez wychodzenia z domu. W efekcie, w ciągu całego 2017 roku banki zamknęły łącznie 771 oddziałów banków. Wszystkie instytucje potwierdzają również, że taka strategia będzie realizowana także w roku 2018.