Alert BIK czyli ochrona danych osobowych

Alert BIK zapewnia ochronę danych osobowych przed wyłudzeniem kredytu

W roku 2016 Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało Prokuraturę Okręgową w Warszawie o prawdopodobnym wycieku danych z bazy PESEL, które miało miejsce w kilku kancelariach komorniczych zlokalizowanych na terenie miasta stołecznego oraz w Łodzi. Sprawa była niepokojąca, gdyż jak oszacowali urzędnicy Ministerstwa Cyfryzacji jeden z komorników pobrał dane na temat ponad 800 tysięcy osób. Biuro Informacji Kredytowej reagując na ten proceder wprowadziło nowy program Alert BIK mający w przyszłości zapobiec przestępstwom noszących znamiona kradzieży danych osobowych.

Mężczyzna rozmawia przez telefon
Alert BIK pomoże ustrzec się przed wyłudzeniem danych osobowych

Alert BIK działa na zasadzie powiadomień, które wysyłane są w formie wiadomości sms lub e-mail do osoby, która posiada aktywną usługę. Treść wiadomości informuje, że do bazy BIK wpłynęło zapytanie o jej dane osobowe. Jeśli ta osoba nie starała się o kredyt czy pożyczkę to powiadomienie może oznaczać, że ktoś inny podszywa się pod nią i operuje jej danymi osobowymi. By uniknąć przykrych konsekwencji wystarczy skontaktować się z BIK (numer telefonu 22 348 4444) w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Do wyboru są dwa rodzaje usług Alert BIK:

  • na rok – koszt to 19 zł/ rok, powiadomienie w formie sms lub e-mail o pojawieniu się zapytania o dane osobowe klienta
  • pakiet BIK – koszt 79 zł/rok powiadomienie w formie sms lub e-mail o pojawieniu się zapytania o dane osobowe klienta oraz comiesięczny raport BIK na temat historii kredytowej a także możliwość zastrzeżenia dokumentu tożsamości

Ponadto istnieje opcja wypróbowania usługi za darmo przez 60 dni.

Aktywacja usługi odbywa się online po wypełnieniu formularza dostępnego na stronie internetowej BIK. Podczas rejestracji należy podać numer PESEL, udostępnić zdjęcie lub skan dowodu osobistego oraz numer telefonu komórkowego i rachunku bankowego. Potwierdzenie tożsamości odbywa się przez przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł na wskazane konto bankowe BIK. Po otrzymaniu wiadomości potwierdzającej założenie konta, należy zalogować się i aktywować usługę. Dane przesłane do BIK podczas procesu rejestracji są chronione tajemnicą bankową.