Pożyczki podobne do Providenta – jak działają, na czym to polega?

uścisk dłoni

Firm mających podobną ofertę do Providenta jest wiele.

Provident Polska to najstarsza i najbogatsza firma pożyczkowa w Polsce. Pożyczki gotówkowe proponuje Polakom nieprzerwanie od 1997 roku. Należy do międzynarodowej grupy Personal Finance notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na London Stock Exchange. Wielkość firmy i jej doświadczenie nie idzie jednak w parze z renomą, mimo wszystko – wcześniej i teraz – powstają firmy kopiujące sposób działania Providenta.

W jaki sposób firmy upodabniają się do Providenta?

Provident różni się od typowych parabanków w tym, że proponuje pożyczki na dłuższy okres spłaty (30, 46, 60 czy nawet 90 tygodni). Spłata pożyczki odbywa się, co tydzień w wyznaczonym wcześniej dniu. Taka praktyka spłat również wypracowana została przez firmę Provident.
Ponadto firma nie zatrzymuje się na maksymalnej kwocie pożyczki do 2-3 tysięcy złotych, a proponuje pożyczki nawet do 10 tysięcy.

Możliwość obsługi domowej

Większość parabanków działa całkowicie online przez Internet. Provident wprowadza za to dwa rodzaje pożyczek:

  • Pakiet standard, z możliwością obsługi online (pożyczka wpłacana na konto, raty spłacane poprzez bankowość online)
  • Pakiet z obsługą domową (każdemu klientowi przydziela się pracownika, który będzie „ściągał” dług i odbierał raty pożyczki)

Właśnie ten drugi sposób udzielania pożyczek kopiowany jest przez nowe firmy pożyczkowe. Jest on najczęściej proponowany ludziom w średnim wieku i emerytom. Niestety, koszt pożyczki z „obsługą domową” wzrasta kilkukrotnie w odniesieniu do jej pierwotnej wartości. Ze śmiałością powiedzieć można, że to jedne z najdroższych pożyczek, jakie można uzyskać na rynku mikropożyczek w Polsce.

Kontrowersje wokół działalności podobnych do Providenta

W Polskim prawie istnieje zapis, który zabezpiecza pożyczkobiorcę przed nieuczciwymi praktykami pożyczkodawcy. Między innymi, każdy pożyczkobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty swojej pożyczki czy kredytu, bez ponoszenia kosztów prowizji i oprocentowania za cały okres trwającej pożyczki. Provident i podobne mu firmy, łamią ten zapis – nie zwraca się klientom kosztów obsługi domowej i ubezpieczenia – nawet, jeśli klient spłaci pożyczkę na długo przed terminem ostatecznej spłaty. Wyrok w tej sprawie – odnośnie działalności Providenta – został wydany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2009 roku. W 2011 roku ostateczna decyzja w tej sprawie została podjęta przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na korzyść UOKiK.

Inne problemy z pożyczkami typu Provident

Sama firma Provident została ukarana pod koniec ostatniego roku (2013) karą w wysokości 12,3 milionów złotych za brak informowania klientów o rzeczywistych kosztach udzielanych pożyczek. Następna kara w wysokości 480 tysięcy została nałożona przez UOKiK za reklamy Providenta, które wprowadzały klientów w błąd, co do działalności firmy.

W reklamach Providenta sugerowano, że jest to jedyna firma, która daje możliwość odstąpienia od umowy pożyczki w ciągu 14 dni – podczas, gdy jest to prawo każdego pożyczkobiorcy zapisane w ustawach dot. kredytów konsumenckich

Jakie firmy działają podobnie?

Ofertę podobną do Providenta przedstawiają następujące firmy pożyczkowe:

  • Optima Pożyczki
  • EuroCent, Marka S.A.
  • Tempo Finanse
  • Axcess Financial
  • Ambulance Banking
  • Bocian Pożyczki

Zapraszamy Państwa do pozostawiania własnych opinii w tej kwestii. Czy pożyczki podobne do Providenta są bezpieczne dla konsumentów, czy lepiej wybierać inne parabanki?

Jednak odpowiedź
  1. 10 września 2014

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *