Pożyczki i kredyty bez zdolności kredytowej

Niedobór gotówki może zdarzyć się każdemu. W zależności od wysokości kwoty, której brakuje udajemy się do banku lub korzystamy z szybkich pożyczek w instytucjach parabankowych. Decydując się na pożyczenie większej kwoty najczęściej wybieramy bank, ponieważ kredyty mają zazwyczaj znacznie niższe oprocentowanie, a system ratalny jest wygodniejszy. Co jednak zrobić, kiedy okazuje się, że nie mamy zdolności kredytowej według bankowych wyznaczników?

Kiedy bank odrzuci wniosek o kredyt

bardzo smutna para ze skarbonką

Jeśli nie masz pewności czy stać się na spłatę kredytu to go nie bierz.

Składanie wniosku o kredyt w banku jest zazwyczaj pierwszym krokiem, który podejmuje się w celu zdobycia dodatkowych pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że wygórowane wymagania dotyczące historii finansowej oraz zdolności kredytowej już na wstępie znacznie ograniczają dostęp do kredytów. Dlatego częstą praktyką jest składanie wniosków do kilku banków z nadzieją, że choć w jednym będziemy spełniać wszystkie warunki. Jeśli jednak okaże się, że wszystkie banki odrzucają nasz wniosek, wtedy warto pomyśleć o innych rozwiązaniach.

Brak zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to jedna z najważniejszych cech branych pod uwagę podczas podejmowania decyzji o przyznaniu bądź nie kredytu lub pożyczki. Niemal każda instytucja finansowa ma swoje własne wymagania umożliwiające określenie zdolności kredytowej, dlatego też wniosek odrzucony w jednym banku może zostać przyjęty w innym. Jeśli jednak kilka placówek negatywnie rozpatrzy wniosek o kredyt, wtedy warto pomyśleć o instytucjach, które nie mają tak rygorystycznych wymagań.

Gdzie szukać pożyczki bez zdolności kredytowej

Kiedy kolejne banki odrzucają wnioski o kredyt z powodu braku zdolności kredytowej wtedy warto zainteresować się pozabankowymi instytucjami udzielającymi pożyczek, które mają bardziej liberalne podejście do zdolności kredytowej, a często nawet jej nie sprawdzają. Do tego rodzaju instytucji można zaliczyć większość firm pożyczkowych działających na polskim rynku finansowym. Również popularne SKOKi mają nieco mniej radykalne kryteria określające zdolność kredytową, dzięki czemu wiele osób, którym odmówiły banki uzyskują pożyczki właśnie tam. Wartą uwagi opcją są również pożyczki społecznościowe, które powoli znajdują swoje miejsce na polskim rynku pożyczek.

O czym warto pamiętać zadłużając się

Zdolność kredytowa daje instytucjom finansowym zapewnienie, że pożyczkobiorcę będzie stać na spłacanie kolejnych rat. Szereg wskaźników branych pod uwagę podczas określania zdolności kredytowej może okazać się klientom na wyrost, ale dzięki takiemu podejściu banki mają większą pewność, że pożyczone pieniądze do nich wrócą. Pożyczki udzielane bez określenia zdolności kredytowej wiążą się ze znacznie większym ryzykiem dla pożyczkodawcy, dlatego również opłaty, w tym oprocentowanie, są znacznie wyższe. Jeśli zależy nam na pożyczce, ale nie chcemy pogrążyć się w opłatach i wpaść w tzw. spiralę długów, należy zadłużać się z głową. Jedną z najważniejszych rzeczy jest dokładne czytanie umów, regulaminów oraz innych dokumentów określających warunki przyznawania pożyczek. Umiejętny wybór pożyczkodawcy zapewni nie tylko pieniądze, które są potrzebne, ale również dobre warunki na jakich je otrzymamy.

4 komentarze
  1. 29 stycznia 2014
  2. 29 stycznia 2014
  3. 2 lutego 2014
  4. 3 lutego 2014

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *