Jakie są podstawowe różnice między bankiem a parabankiem?

Parabank, jak sama nazwa wskazuje, jest „prawie” bankiem. Przedrostek „para” przed bankiem oznacza właśnie „prawie, niespełna, niezupełnie”. Parabanki aspirują więc do bycia bankami, a właściwie proponują nam – konsumentom – podobne usługi, do usług bankowych. Podstawowa różnica między tymi instytucjami polega jednak na cenie tych usług i ich bezpieczeństwie.

Co wolno, a czego nie wolno parabankowi?

Firmy pożyczkowe i inne instytucje świadczące usługi związane z obrotem pieniędzmi „wymyśliły” niejako, zbliżając się do definicji „banku”, wyrażenie „parabank”. Instytucjom takim według prawa nie wolno bowiem używać w odniesieniu do swojej działalności nazwy „bank”. Zarezerwowana jest ona tylko dla prawdziwych banków.
Dodatkowo, parabanki nie mogą także oficjalnie używać słowa „kredyt”, który także zarezerwowany jest jako produkt typowo bankowy. Nawet jeśli jakaś instytucja reklamuje kredyt na swojej stronie internetowej, lub posiada ten wyraz jako część swojej nazwy – nie udziela ona kredytów. Łatwo sprawdzić to można w swojej umowie – pożyczone pieniądze od parabanku muszą zostać nazwane pożyczką.

kobieta i mężczyzna przy skarbonce

Naszym zdaniem oszczędności bezpieczniej ulokować w banku niż w parabanków.

Czy parabank jest bezpieczny?

Bank ma nad parabankiem tę przewagę, że kontroluje go Komisja Nadzoru Finansowego. Dodatkowo na banki nakłada się sporo restrykcji prawnych, które oddziałują na jego działalność, a tym samym chronią potencjalnych klientów i czuwają nad wypłacalnością banku.
Co więcej każdy bank związany jest z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. W jednym z wywiadów dla Polskiego Radia Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich powiedział:

„Jeśli siedzibie instytucji nie znajdziemy tabliczki z trzema literami BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny), a mamy pieniądze które chcemy zdeponować, lepiej zawrócić i pójść do banku.”

Istotnie, to właśnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny odgrywa największą rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa składanych depozytów w banku. W przypadku upadku banku, klient odzyskuje, praktycznie bez względu na wszystko, zgromadzoną przez siebie sumę pieniędzy. W przypadku parabanku żadna instytucja nie czuwa nad podobnym zabiegiem – pieniądze te najczęściej kolokwialnie „przepadają”.

Pożyczki w banku i parabanku

Istotną różnicą pomiędzy bankami i parabankami, szczególnie z punktu widzenia konsumenta, będą różnice w sposobie udzielania pożyczek oraz kredytów.

In plus dla parabanków należy zaliczyć:

 • łatwość w jaki udzielają pożyczek
 • szybkość udzielenia pożyczki
 • pożyczki bez zbędnych formalności
 • niewielkie wymagania wobec klientów
 • możliwość uzyskania pożyczki nawet będąc zadłużonym lub figurując w bazach dłużników BIK czy KRD

Minusami parabanków a jednoczesnymi plusami banków będą:

 • parabanki charakteryzują się dużymi kosztami pożyczek
 • bardzo wysokie oprocentowanie pożyczek
 • ogromne RRSO
4 komentarze
 1. 20 czerwca 2014
 2. 20 czerwca 2014
 3. 20 czerwca 2014
 4. 24 czerwca 2014

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *