13 milionów kary dla Providenta za niedoinformowanie klientów

Provident Polska to jedna z najbardziej znanych firm pozabankowych udzielających pożyczek. Znana jest w dużej mierze z reklam telewizyjnych, internetowych czy prasowych. Firma wykazuje niezwykłą dbałość o swój wizerunek, ale mimo wszystko w grudniu 2013 roku do prasy przedostały się informacje mówiące o karze nałożonej na Providenta przez UOKiK wynoszącej niemalże 13 milionów złotych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Provident Polska dwie kary, których łączna suma wynosi niemal 13 milionów złotych. Głównym zarzutem postawionym przez UOKiK Providentowi było niedoinformowanie klientów o wszystkich kosztach, które muszą ponieść pożyczkobiorcy. Provident Polska w swojej ofercie posiada usługę „domowej obsługi pożyczki”. Polega ona na dostarczeniu przez przedstawiciela firmy umowy pożyczkowej oraz pieniędzy do domu wnioskodawcy. Spłata pożyczki również jest dokonywana za pośrednictwem przedstawiciela Providenta. Usługa ta jest dodatkowo płatna, o czym firma nie wspomina ani w swojej ofercie ani w dokumentach. Zdaniem kontrolerów UOKiK, brak uwzględnienia kosztów obsługi domowej pożyczki nie pozwala klientowi na prawidłową ocenę kosztów pożyczki i obiektywne porównanie oferty Providenta z ofertami innych firm pożyczkowych. Brak uwzględnienia tej informacji będzie kosztował Providenta ponad 12 milionów złotych.

Drugim zarzutem UOKiK jest „naruszenie zbiorowych interesów konsumentów”. Powodem takiego zarzutu była reklama, która ukazała się na początku 2013 roku, przedstawiająca jako jedną z zalet oferty Providenta możliwość rezygnacji z pożyczki w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Warto jednak zauważyć, że polskie prawo daje konsumentowi 14 dni na rezygnację z umowy, co sprawia, że informacja ta nie może być podawana jako szczególny wyznacznik oferty jakiejkolwiek firmy. Tym samym wiadomość zawarta w reklamie Providenta jest działaniem na szkodę konsumenta. To przewinienie będzie kosztowało firmę blisko pół miliona złotych.

6 komentarzy
  1. 29 stycznia 2014
  2. 2 lutego 2014
  3. 3 lutego 2014
  4. 21 czerwca 2014
  5. 21 czerwca 2014
  6. 24 czerwca 2014

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *